Mus iFokus

Mus

Etikettermatutfodring
Läst 1005 ggr
Stiinisen
0

Mat ? Olika svar överallt...

Hej ! 
Ska köpa 2 små Tjejor snart.

Och google har väl vart min bästa vänn i snart 2 veckor ! Oskyldig

Men på massvis med sidor skriver folk olika.

Jag har förstått såhär mycket ; 

Möss ska ha en 'bas-mat' ;

  • Digestivkex

  • _Kattmat ( Torrfoder )

    _

  • Råg , vete , korn , havre

  • Kokt potatis

  • Fågelmat

  • Nötter

[ Kan man ta vilken kattmat som hälst , märke då ? ]

Sen ska de ha ' extra - mat ' Som kan va ;

  • Kött ( Rått )
  • Kyckling.
  • Kokt ris
  • Kokt pasta
  • Kokt ägg
  • Räkor
  • Kokt lax

**Kan ni hjälpa mej här ?
Finns det mer mat de kan äta?
Har jag hittat rätt information?
**

Tacksam för svar // Blivande Mus-ägare ! Flört

// Stina och Kaninerna

Min blogg ; http://zetterberg.webblogg.se/

 

Camillhe
1
#1

De ska absolut inte ha digestivekex eller kattmat som basmat. Diggestivekex innehåller enormt mkt socker, och jag kan inte förstå att du kan ha hittat den rekommendationen på mössens basmat.

Här är en artikel du kan läsa, det är jättebra att du läser på innan du skaffar möss och jag tror artiklarna på denna sidan kan vara till stor hjälp för dig.

Mata musen rätt!

Grodan
0
#2

Jag tycker att folk här på mus-ifokus svarar väldigt lika faktiskt. Kanske har du googlat fram gamla sidor på nätet?Skrattande

Jag gav faktiskt mina möss lite digestivekex och kattmat i torrfodret ibland för 10+ år sedan. Speciellt kalla vintrar då jag bodde i en dragig villa vid vattnet.Cool


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

Stiinisen
1
#3

#1 Tack! Här ska minsann läsas på!

#2 Jo , men det var mäst från Zoonen och liknande sidor , blev lite undrande när jag såg kattmat.
Lite roligt eftersom man brukar skoja om att Möss&katter är fiender ! ^^' Det är minsann tur att mus-Ifokus finns !
Vad skulle man gjort utan den ?! Glad

Tack för de fina svaren ! Skrattande

// Stina och Kaninerna

Min blogg ; http://zetterberg.webblogg.se/

 

Charlie2006
0
#4

Basmaten ska inte bestå av digestivekex (brukar dom ge mina nån gång, då dom är rätt galena i det, men händer inte ofta :) ), eller kokt potatis (potatis kan dom ha ibland men inte varje dag). Nötter ska man ta det lung med. Kattmat har ellerfall jag inte hos mina, sålänge dom får kött så behöver dom inte det. Fågelmaten (undulatfoder) ska man ta det lugn med också, så använd inte för mycket.

Råg, vete, korn och havre är det viktigaste i blandningen. Ska innehålla ca 40% av blandningen. I basfodret förutom råg, vete, korn, havre (det torra) brukar jag ha i linfrön, bovete, quinoa, dinkles, pumpakärnor, undulatblandning, osockrade cornflakes, opoparde popcorn, ärtplator, puffat ris m.m.

Tillägsmaten ska dom ska ha varje dag kan bestå av:

kokt kyckling, nöttkött (rått eller kokt), fisk, räkor, ägg (samt kan man ge äggskalet om ägget är kokt först), kokt ris, kokt pasta, kokt potatis, ost, välling, barnmat, blodpuding. Kommer inte på mera för tillfället.

Sen såklart grönsaker och frukt. :)

Min hemsida

"Om man inte vet vad man ska, är det ingen idé att skynda sig. Man vet ändå inte när man kommer fram."

//Frida

Stiinisen
0
#5

#4 Kan man ha Mysli ? 
Det är ju oftast Råg,korn,havre,vete i de (?)

Men dethär med köttet , förstod inte riktigt om det ska vara rått , stekt , eller kokt ?'

Tack för svaret ! Glad

// Stina och Kaninerna

Min blogg ; http://zetterberg.webblogg.se/

 

Charlie2006
0
#6

#5 Du kan både ge rått och kokt, men undvik stekt.

Müsli utan frukt går bra. Köpte något nytt i lördags som jag ska testa och blanda ut med. Heter Müsli naturell och innehåller dinkel, havre, vete, korn, råg och linfrön.

Min hemsida

"Om man inte vet vad man ska, är det ingen idé att skynda sig. Man vet ändå inte när man kommer fram."

//Frida

Stiinisen
0
#7

Okej ! :)

Då ska jag nog åka och köpa i veckan nån gång ! Glad

// Stina och Kaninerna

Min blogg ; http://zetterberg.webblogg.se/

 

Malja
0
#8

Jag ger mina möss smådjursblandning, tycker den är bra för till skillnad från många andra blandningar innehåller mycket säd (havre, vete och korn blandar till rågflingor) Sedan köper jag en s.k 4-korns kross som jag blandar med pumpakänor sesamfrön linsfrön och dinkel.

Som tillskott får det lite olika bl.a ärtor, majs, broccoli, lax, potatis, blöt hundmat, ägg eller lita annat som jag har hemma.

Emmisan
0
#9

Tidigare möss jag hade när jag var liten fick bara vanlig blandmat från ica. Jag har hört att det kan vara mycket socker i det och att man inte ska föredra det, men min möss älskade maten, hade bra temprament och energi nivå samt levde drygt 3 år.

Men är det någonting man måste ge dom utöver detta ?(förutom som #8 lite tillskott ibland)

Mvh Emma Tange

 

 

Emmisan
0
#10

jag läste nu artikeln och förstår mer vad dom behöver! :)

Skulle en bra müsli vara ok som basfoder? och att man lägger till det som kan tänkas saknas?

Mvh Emma Tange

 

 

Stiinisen
0
#11

Undrar som #10 !

// Stina och Kaninerna

Min blogg ; http://zetterberg.webblogg.se/

 

Camillhe
0
#12

Ja man kan använda musli som bas, men mitt tips är att istället köpa mathavre och matvete (står vid riset/pulvermoset på Ica) och sen köpa en påse grötflingor med havre och korn (står vid muslin/havregrynen oftast) istället. Eftersom det är hela sädeskorn innehåller de mkt mer näring och det är väldigt mkt drygare än muslin. Det finns även ngt som heter matkorn, men de är för hårda så djuren äter dom inte, därför får man köpa till korngryn.