
Biologi
"Snabb fakta" (lista) över musens biologi.
Klass/Ordning: Däggdjur/Gnagare
Underordning: Musliknande gnagare, Myomorpha
Familj: Möss och råttor, Muridae
Vetensk. namn: Mus musculus
Socialt liv: flockdjur
Vakna mest: kvällstid
Framtänder: 4 st med öppna rötter, 2 under, 2 över
Molarer (kindtänder): 12 st, 6 i överkäken, 6 i underkäken
Kullstorlek: 10-12 st
Juver: 10 st
Laktation: 3-4 veckor ålder
Könsmognad: 4-6 veckors ålder
Tillväxt/Parningsålder: 5 - 10 månader
Löpintervall: var 5:e dag
Dräktighet: 19-21 dagar
Livslängd: 2-3 år
Kroppstemperatur: 36,5 - 38,5°C
Andningsfrekvens: 150-170 andetag/min
Hjärtfrekvens: 300-600 slag/min
Vikt som vuxen: 40 - 80 gram
Vanliga sjukdomar: tumörer, ohyra, andningsproblem, näringsbrist, svält
Bur: akvarium, plastterrarie, dunabur, safari, lab.bur eller hamsterbur
Bottenmaterial: aspflis, aspspån, toalätt (cellulosapellets)
Inredning: grenar, hängmattor, hyllor, hus, rep m m
Bomaterial: papper, mjuk kartong, otrådigt tyg (fleece)
"Matnisch": allätare
Matbehov: allsidig blandkost (ungefär som människor)
Näringsbehov: ca 18 % protein, ca 10 % fett och ca 20 % kolhydrater
Energibehov: 0,3-0,7 MJ/dag
Matkonsumtion: 1,5 g/10g/dag
Vattenkonsumtion: 1,5 ml/10 g/dag
Basfoder: fri tillgång till säd, gryner, fröer, nötter och grönsaker
Tamhet: flera tusen år
Färger & teckningar: ca 50 olika
Hårlag: 9 st (inklusive hårlös)
- Redigerat 2022-05-15, 10:56 av Grodan

Ordnat artikelns layout så den är mer lättläst.

Bra och intressant artikel. Vill bara säga, att "Tamhet: Flera tusen år" inte gäller ur husdjursperspektiv, utan att det är nya vildmöss som fångats och tämjts under perioden.
Flertalet (men inte alla) av labbvärldens möss härstammar från viltfångade möss i USA, för knappt 100 år sedan. http://www.informatics.jax.org/greenbook/chapters/chapter1.shtml
Det här är intressant ur domesticeringssynpunkt, i alla fall för mig som avlar för att få bättre husdjur, inte bättre färg, storlek, eller typ i första hand. Eller bättre labbmöss med cancer - som de första labmössen användes till.
"But there was one special feature that sealed the success of the mouse over all its competitors in labs around the world: The mouse got cancer." : http://www.wired.com/magazine/2010/02/ff_lab_mouse/all/1

Är det verkligen rätt att rekommendera bomull som bomaterial? Skulle aldrig våga ge någon av mina möss (eller övriga djur) bomull, det blir väl nästan samma sak som med den ökända hamstervadden?
Nu är visserligen artikeln gammal, men ändå..
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?

Observant, Wand! Bomull bör absolut inte stå med.

bra artikel jag sparar den
Besök gärna min FB:sida:http://www.facebook.com/RosaliesDesign och min hemsida http://www.rosaliessmycken.n.nu/
Medarbetare på återbruk , trädgård och Feminism

#2 Det finns uppgifter på att mössen hållts i fångenskap i flera tusen år så det finns ingen anledning att ändra det.
#3 Bomull tycker jag håller värme mkt bra när det är kallt och mössen "hamstrar" inte som hamstrar, så jag ser absolut ingen fara med det.

#6 Nja men det är inte det jag är så orolig för. Utan jag har hört om hamstrar som fastnat med ben och klor i bomull och slitit loss klor/ben i panik, att de fastnat så att de fått kallbrand, att de kvävts av att ha tuggat på det, osv. Tycker det är ett lite osäkert material.
Det verkliga livet existerar i fantasin. Did I mention demons?

Hm… hur många hårlag har musen idag?