Mus iFokus

Mus

Etiketter: matutfodring
Läst 941 ggr
Sara B
1

Trerätters till nyår i mus storlek

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Mina små mustjejer fick lite av våren nyårsrätt igår, inte supernyttigt kanske men det var ju endå nyårsafton ;)
Till förrätt hade vi tunnbröd med lite skagenröra, det fick även tjejerna liite av och jag kan lova att det gick åt fort!
Till huvudrätt hade vi smördegsinbakad oxfilé då fick de lite oxfilé bitar
Till efterrätt hade vi vitchoklad pannacotta med hallonsås. De fick hallon och sedan fick de också lite av kärnorna som vi silade bort från såsen.

Littlem
0
#1

Smarrig musmiddag!

ajanki
0
#2

Men åh, vilken lyxmiddag dom fickGlad

Vattnadal
0
#3

Mina fick resten från nyårsdagens middag istället. Grillad ungtupp och gröna ärter, inte så illa. Tyvärr räckte inte skrovet till alla, så kycklingben med köttresten fick honor med ungar, dräktiga honor och ungmöss.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

Sara B
0
#4

Haha jo den uppskattades nog. :)
Oj tupp det lät gott och spännande, är det svårlagat eller är det som kykling ungefär? :)

Vattnadal
0
#5

Det är som kyckling, hade tuppen slaktats och hamnat på konsum hade han nog hetat kyckling ändå.

Han hade börjat sticka upp för mycket så gamm tuppen gillade honom inte längre. Innan det blev blodvite fick den yngre bli middag.

MVH Elin

Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter

Sara B
0
#6

#5 Aha okej då förstår jag. :)
Tänkte om det var mer som kalkon annars :P