Sov så gott Hjortis
Världens finaste lilla kille, Vattnadals Hjortnäs, har somnat. Han såg ut att ha somnat riktigt lugnt och fint i sin matskål. Ni ska bara veta vilken speciell liten mus denna kille var. Jag har skrivit en del om honom men jag tror ändå inte att någon förstår fullt hur mycket kärlek han gav mig.
Han bodde på mitt skrivbord och var den mest sociala mus jag nånsin träffat. Såfort man kom in i rummet hängde han på luckan och väntade på att man skulle säga hej till honom. Han satt snällt och väntade på att jag skulle öppna luckan och låta honom komma ut och springa av sig. Han tyckte om att sitta och titta när jag skrev på tangentbordet, av nån anledning.
Jag saknar honom så hela insidan av mig värker. Han har lämnat 2 kullar efter sig och jag kan verkligen se några typiska Hjortisbeteenden hos några av hans söner vilket känns jäkligt bra ändå. Andra kullen är fortfarande i mammas mage men jag hoppas att han kommer finnas hos dom bebisarna också. Ingen kommer vara som min älskling, men han lever ändå kvar i sina bebisar.
Vattnadals Hjortnäs 5/10-2010 - 11/2-2012
Sov så gott lilla underbara mysgubbe <3
Sov gott lille vän.
Beklagar sorgen.
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
Beklagar :(
Tack så fruktansvärt mycket Grodan för att du räddade denna lilla kille och gav honom till mig. Du anar inte hur tacksam jag är! Världens största puss och kram till dig!! 
Åh, snutten. Han var så fin och rar.
Tack MP för att du gav honom ett ljuvligt liv i nästan 1 år. 
Jag sörjer med dig.
#3 Ah, vad lätt det är att göra någon så lycklig.
Underbart. Kram din going
Sov gott fina Hjortis
Stor tröstkram till dig MP!!
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Beklagar!
Beklagar verkligen, han såg väldigt snäll ut.
Tröstekramar
Tack för all kärlek 

Kullbror Hagby (som precis blivit far och bor med underbara söner) och storebrorsorna Glössbo och Granbo skickar hälsningar!
MVH Elin
Medarbetare på spetsar och urhundar. VD på Draghundcenter
#9 Ååååh, Hjortis söner hälsar tillbaka, som också bor fredligt till mattes förtjusning 