Bild bomb på tjejerna

vad serverades åt dom .. kramis
De är barnmat,advokado,honungs melon och hallon.. Dom behöver alla vitaminer dom kan få eftersom dom inte fått någon bra mat alls där dom va förut. Sen är ena dräktig. Kram :)
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/
Avokado är ju jättegiftigt? Hoppas inte att de va skal på.
För fåglar vet jag att de är dödligt giftigt iaf, även om dom så bara skulle skrapa av en liten liten smula
Kanske inte gäller samma för möss iofs
Medarbetare på Burfåglar och Undulater

vad för barn mat är de då … kram .. älskar att prata möss
Har läst.. och de är nyttigt med advokado.. Har stått här med. Men fick skräck ilning i kroppen nu.
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/
Nej man var inte orolig då. De är säkert bara för fåglar då. För fåglar dör av avokado
Medarbetare på Burfåglar och Undulater
De är kyckling och broccoli barn mat..
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/
Ah de va lugnande ;) Tog bort den.. Kokar nog hellre ägg nu de jag vet är 100 % inte giftigt :)
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/

har läst om avokado oxå hära men ja ger mango till mina i stället ^^
Kärnan i avokado innehåller blåsyra (cyanid), i vissa fall kan det även finnas i köttet, speciellt den delen runt kärnan som jag ser att du har gett åt mössen. Jag undviker av den anledningen att ge mina möss det, är hellre på den säkra sidan även om det inte är så stor risk.
Byta ut advokado till de då :) Huva.. gift. Fick typ ont i magen där! :)
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/

mitt tipps är mango
Okej.. bra att veta de. Dom tuggade lite på andra sidan,så dom va aldrig där och åt. Man vill ju inte chansa så de får dom inte mer.
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/
#13 Det är inte heller bra av just samma anledning som avokado.
Inga djur ska äta stenfrukter, d.v.s. frukter med EN kärna i. Typ aprikoser, avokado, mango, körsbär, biggaråer and so on. Hallon också om jag inte missminner mig.
Läst innan jag köpt allt dom får.. på den här sidan. Just hallon är okej att ge. Har inte stått att de ska vara dåligt? :/ Mer att de är bra. Annars borde man kanske göra en lista på vad som absolut inte okej att ge möss.
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/

#19 när ja hadde möss förr du skala ja bort mangon dot bort ytliga köttet å skar av en bit inte till kärnan .. de gav ja en gång var tredje vecka
DarkPin-up, jag tycker dina möss ser ut att må jättebra och får jättebra mat.
Avocado är nyttigt och du har ju gett dem av köttet så jag ser ingen som helst fara med det. Däremot har du gett dem väldigt mycket… LOL och risken är att de föräter sig lite…
Hur gick det hos veterinären?
Tack! Jo tanken slog mig förut.. när min vän sa att : hur mycke du än vill att mössen ska må bra så vet dom inte vad dom ska välja :p Så blir foder och gottigott vid sidan av. Istället för mer gottigott än bas foder :) Har tid på Torsdag.. Så då åker vi in och kollar läget med dom. Den dräktiga honan låter jag vara lite.. men Bianca den andra har blivit mer sällskaps sjuk och hoppar upp på handen direkt när jag är i boet :) Så dom verkar lite piggare än när dom kom.. Viket är skönt att se!
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/
Vilka mysiga, stämningsfulla bilder du tar, jättefina!
#31 Tack så mycke! :)
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/

#28 är en mycke fin bild
Ja den vart mysig :)
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/
jag gillar verkligen färgerna och teckningarna på mössen… dom skulle jag velat ha med
Ja dom är jätte fina! Och båda är väldigt sällskapliga :) Ena är ju dräktig.. så du kanske smällter sen för bebbarna ;)
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/
Du kan ge dem äggskal också. Det äter de av om de skulle vara i behov av kalk. 
/Anneli
Dom har fått de.. är mat paradis här ;) Men nu får dom bara lite gottigott vid sidan av :)
/ Caroline
http://wonderland-lady.blogspot.com/