Siames sökes
Skulle vilja ha siames hona el. hane .. eller båda (men inte syskon) ..

och jag söker en hona. (=
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/

Och jag har 2 *ler*

till salu?
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/

Nej inte mina 2 tjejer inte *ler*… Kanske någon får en kull … men ska ha en bra hane till annars får det vara.

Jag har en underbar siameshane som jag har hittat en svart/tan hona till. Funderar på att para de två. Vet att det inte är bra att blanda in tan i siamesaveln. Men just denna parning gör jag enbart för att mysiga engelska och få linjen at tleva vidare. Hoppas på att hitta en annan fin hona till honom senare.
#5 Va sööt .. sa du att han var till mig .. 

#6 Tihi, naj naj denna älsklingen stannar här så länge han vill…

#5 han är så tokigt söt ^__^
www.freewebs.com/gypsymice/
http://pehpsii.blogspot.com/

#5 Jag har också siames o black tan… fast då hona siames o hane black tan … fast jag är lite försiktig att korsa in tan.. vill isåfall hellre få tag på en helsvart hane till henne.

JO, jag vill också hellre ha en helsvart eller en siames till honom. Men det ska ju vara engelsk också. Vill ha hel engelska bebbar! ;)

Ja jag vill också ha helt engelska bebbar.. så vi får ta våra black tan o para med när vi inte har något annat… det är ju det svartaste vi har *ler*
Först ska jag se om min gamling "kan" han sitter med "Ärtan" o än tycker jag inte att hon blivit något mer rund om magen… tyvärr… så dom får sitta ett litet tag till sen blir det en son till honom som får flytta in ;)
ööhhmm .. har vi inte tappat tråden lite grann nu .. ??
Siameser var de juh de skulle handla om .. *ler*

Ja o siamer var det vi pratade om att para.. frågan vara då bara med vad när vi har en bra siames men inte en till av det andra könet… vad ska vi då para med för att behålla det vi vill o gärna få bra siameser att fortsätta med… så visst var det siameser av engelsk typ… *ler* vi spånade bara iväg lite i våra tankar ang aveln

Synd att vi inte bodde närmare…kunde ju siameserna träffats. Om de inte är släkt och så.
ööhhmm … *sorry* .. eehh .. nu blev jag generad, jag hade då själv tappat tråden, med att inte läsa allt ordentlgt .. 

#14 Ja verkligen jätte synd att vi inte bor närmare… ja sen var det ju då om dom är släkt… min är ju från Grodan efter henne Holländska siameser..
#15 Det gör inget alls *ler* gör likadant ibland… hoppar också o läser lite här o där … så missar man vissa saker ;)
#16 Jo, det är släkt! Helsyskon, men inte kullsyskon!

Misstänkte nästan det … han var ju snygg ;)


Så kanske inte så bra att sätta ihop dom… men sen en avkomma… byta *ler* Det är helt klart intressant…

Nej det var ju inte alltför klokt att sätta ihop dem då måste jag ju säga. Men avkommor är ju lite mer intressant. Hehe