Mus iFokus

Mus

Etiketterbeteendehälsaskötsel
Läst 1168 ggr
CaptainBunchie
1

Ny i musvärlden.

Ojojoj, nu är jag igång igen. :)

Vart i djuraffären idag och fastnade för mössen. Planerar att köpa efter jul någongång, får se om det blir av och om jag har råd, liksom. :)
Har varit här inne på mus i fokus några få gånger och nu har jag senaste timmarna spanat här på jakt om info och burinredning och sådär.

Har tidigare haft 2 gerbiler.

Men ja, hur är möss? Och vad kräver dom (mortion etc.)?
Och hur kan man ha dom ihop med olika kön, hur lätt förökar dom sig osv? :)
Och lite allmänt, jag vet inte speciellt mycket så. ^^

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Sync
0
#1

Dom behöver plats att springa, klättra och boa på. Dom behöver något ställe där dom sover och känner sig säkra. Klättra på grenar t.ex. Boa med toalett papper/tidningspapper/hö till exempel. Honor måste bo ihop tillsammans. Dom ska helst ej gå ensamma. Pojkar sitter oftast ensamma om dom inte är avlade för att gå i flock. Dom blir dräktiga ganska fort. När honan föder så kör brunstcykeln igång igen direkt därefter. Dom får ungefär 8-15 ungar per kull. Dräktigheten varar i 21 dagar. Så ja.. :)

// Adam Cool
- Paraxona`s ~
Kolla gärna in Mus.ifokusHjärta

Lamina
1
#2

Vad roligt att du har fastnat för möss. Det finns massor av info här på sajten som du kan läsa. Alla Artiklar är samlade i denhär artikeln: Länk

Några tips på vägen:

Köp inte från djuraffär, utan leta reda på en bra uppfödare. Djuraffärsdjur kommer från grossister som föder upp enbart för att tjäna pengar utan en tanke på djurens temperament eller hälsa. Dvs mushonorna får spotta ur sig kull efter kull tills dom inte orkar längre och blir avlivade. Och utan en tanke bakom aveln är risken stor att ungarna blir sjuka, rädda, osociala och kanske t.o.m. bitskna.

Man ska inte under några omständigheter hålla honor och hanar ihop. Möss är gjorda för att föröka sig, snabbt. Honor kan få en kull ungar var tredje vecka och det kan bli många ungar i varje kull. Och marknaden är såpass mättad att t.o.m. seriösa uppfödare som har en tanke med sin avel har svårt att få alla ungar sålda.

Hanar går sällan att hålla ihop, och det rekomenderas inte för nyblivna ägare att försöka. Vill man ha en hane måste man tänka på att den behöver mer tid iom att den saknar kompisar, och att hanar luktar lite mer. Honor ska man hålla minst 2 stycken ihop.

Kanske låter lite hård. Men det är så lätt att det blir fel, och så sitter man där med ett gäng möss som inte alls var så roliga som dom verkade. Det är synd, för möss är verkligen underbara djur. Men precis som med andra djur bör man vara nogrann när man ska köpa. Man vill ju vara nöjd med sitt djur och känna att djuret är nöjd med sin ägare och mår bra. Får man en bra start på sitt musägande så kommer man inse precis hur underbara dessa små varelser är, och risken finns att man blir helt fast. Oskyldig

//Lamina

Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?

CaptainBunchie
0
#3

Jag vet precis hur det är dethär med djur och "slit och släng-avel" och hur lätt det blir fel, har tyvärr även vart där, men det är ju inte så konstigt då jag var väldigt ung.

Detdär med kön kanske var lite uppenbart, men har väl gått och snöat in mig på fiskar nu som går att hålla olika kön utan att det massproduceras.
Har även två kaniner och två chinchillor (alla hanar, så kanske på tiden att jag har lite honor i huset, haha) det skilde sig faktiskt inte allt för mycket från dessa djur enligt mig, om man ser det på hur djuren är-sättet.

Stället jag fann två sockersöta mushonor på köpte jag även min första kanin (vilket i övrigt är världens underbaraste, snällaste gosekanin). Och jag tror faktiskt dom har riktiga uppfödare som lämnar in djur. Får ta och höra med vart dom fått dom ifrån.
Vet inte om dom har så mycket möss här i trakterna kring Jönköping, har inte hittat något på blocket iallafall.

Behöver dom komma ut och gosa/springa på golvet eller liknande regelbundet för att må bra? :)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

StillaSinnet
1
#4

Välkommen till en UNDRRBAR värld!!!

Mushobbyn kan vara pricis så enkel eller kompicerad som man vill göra den till kan man säga.

Många jämför möss med råttor och om jag ska jämföra dem så kräver råttor son ägares uppmärksamhet medan mössen tacksamt tar emot det som ges. Råttor kräver att få komma ut, möss kräver inte det för att må bra. Har de tillräckligt med utrymme, bra inredning och vänner så trivs de bra i sin bur.

Ju mer tid du tillbringar med mössen desto bättre kontakt får du med dem. De håller isg kvar på kroppen och boar gärna i en ficka. De springer med lätthet omkring på skrivbordet medan man gör läxorna och det är en fördel att ha dem på bord istället för på golvet eftersom de lätt jag kila in i små gömmor och bli besvärliga att få fram igen. att ha mössen på sig är underbart.

Tips! Googla på youtube "mouse clicker training" så är du helt fast :)

Kolla även in medlemmarnas coola videor på labyrinttävlingen här på forumet

Läs på i trådarna om burar och inredning och om foder.

Mössens nakdel är att de är känsliga för sjukdomar och det kan vara bra att samla på sig en veterinärbuffet för den dagen ni behöver en veterinärbesök och medicin. Jag säger inte OM ni behöver det uten NÄR, och det är nte för att jag på någotsätt är negativ. Jag är realist och vet hur mycket somkan drabba de små. Allt från ohyra till infektioner, förkylningar, abcesser, rumörer osv.

Men vet du? Det är värt att älska dem för det Kyss

Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare

CaptainBunchie
0
#5

Lär ju tigga på mig att få ha några möss nu, verkar helt perfekt. :)

Mer trådar ska läsas, har ju somsagt inte tänkt skaffa innan jul. :)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Lamina
0
#6

Tycker Artlink har skrivit mycket bra. Men jag ska vara ärlig, jag vet faktiskt inte så bra vilka uppfödare som finns. (Jag borde faktiskt veta det! -.-) Och min geografi är inte så bra, så jag har ingen aning om vilka som kan tänkas bo i närheten av dig. Men en sak vet jag, och det är att du hittar dom inte på blocket, konstigt nog. Men du hittar en hel del av dom här: Länk

Sen finns det en del som inte är aktiva här och inte står med i listan. Men om man frågar sig runt kan någon säkert vidarebefodra dig till dom.

//Lamina

Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?

CaptainBunchie
0
#7

Luckystar's i Ulricehamn hade jag faktiskt missat, relativt nära iallafall, tar en timma med bil. Verkade ha möss som jag var intresserad av också. :)

Hur mycket kostar en mus? Har helt glömt att kolla. :o

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Lamina
0
#8

Mellan 100-300 kronor.

//Lamina

Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?

CaptainBunchie
0
#9

Och ja jusste, hur gamla blir de som vanligast?

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Lamina
0
#10

Runt 1-2 år. Ibland mer, men oftast inte. Möss är tyvärr väldigt sönderavlade, och livslängden är inte längre vad den var.

//Lamina

Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?

CaptainBunchie
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#11

Tänkte bara visa vad jag har för hyss för mig. (a)
Vad kan man ha att täta sprickor/skarvar med som inte mössen far illa av? Tänkte mest i nederkanten där spånet ligger. :)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

vevve89
0
#12

Mys med hemmabygge!

Hur hade du tänkt att täcka botten? Tänkte bara. Trä blir ju fult efter ett tag..?

*också ny i musvärlden*

Digitalis
0
#13

Snyggt! :)

Dessvärre tror jag inte att den buren kommer hålla sig fräsch så länge. Muskiss luktar rätt starkt.

//frida

CaptainBunchie
0
#14

jo, hade tänkt köra på någon gummimatta och/eller färg/liknande, får se vad jag hittar.
osb är ju relativt endå, eller tja, jag vet inte hur det är med möss. kommer ju ha ganska ordentligt lager spån också, om det hjälper? :)

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

CaptainBunchie
0
#15

vet ju att kallasfalt är rätt vanligt på hemmabyggda kaninburar, dock är det inte så bra att tugga i sig (tja, vad är?), någon som vet om det kan funka? :l

//CaptainBunchie (fd. BlossaTossa)        _
http://bunchiesphoto.weebly.com/
_

Sync
1
#16

#14 Asså… menar du vanligt kutterspån du ska ha i? Ifall det är det du menar, så är det dåligt.. Dom flesta möss tycker inte om det. Dessutom kan det vara för dammigt och till och med så kan det finnas ohyra på det.

// Adam Cool
- Paraxona`s ~
Kolla gärna in Mus.ifokusHjärta

StillaSinnet
0
#17

#15 det går att beställa specialformade lådor i rostfri plåt. trä håller inte så bra i långden för möss…dels gnager de och dels kissar de. Hörnlisterna kommer försvinna med tiden ;) Till och med plastbottnar får ju bytas ut ibland för de kan ta sig igenom :)

Läs på om bottenströ Finns massor med bra som inte dammar. damm irriterar mössens luftvägar så de blir ännu mer infektionssänsliga än de redan är.

Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare