Veckans fråga V 11
Hur kom det sig att du skaffade just möss som husdjur?
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Jag får inte ha råttor hemma å började då fundera på möss. Till slut fick jag skaffa möss och tingade mina 2 flickor av natalb. Har verkligen förkärlek för gnagare, speciellt med nakna svansar. Ångrar inte en,sekund att jag köpte just möss. De är otroligt personliga. =) i framtiden blir det nog både möss och råttor i mitt hem.
Jag och min yngsta son (då 11 år) var på husdjursmässan i Vårgårda.
När vi hade varit där ett tag så frågade Gabriel mig om han kunde få köpa ett eget husdjur och jag sa ja. Hade ju själv allt möjligt när jag var liten kanin, marsvin, gerbiler och fåglar.
Han frågade om kanin men jag var lite tveksam, så fick jag syn på Svemus monter och sa: en mus kanske?
Vi gick dit och blev helt sålda på Grodans snälla och fina möss :)
Så där valde vi ut 3 fina tjejer och på den vägen är det 😃
(två veckor senare så åkte jag till Stockholm och kom hem med 4 till…men det är en annan historia ;)
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Humm .. jag ville alltid ha de sedan jag var liten. Samt att det var de enda djuret jag skulle kunna ha råd med som student. Sen kom jag fram till att de är typ mina soulmates ;)
// Adam 
- Paraxona`s ~
Kolla gärna in Mus.ifokus! 
åhh jag vet inte alls… ville ha råttor haft de förr… min sambo gillar inte alls såna djur och gick mer med på möss än råttor… och nu gillar hon mössen och låter mig skaffa råttor med *fniss* så nu är vi i jakt efter en bra bur (då jag inte har min förra råttbur kvar) + 2-3 trevliga råttflickor.. så inom snar framtid har vi både möss och råttor..(har 6 möss just nu)