Mus iFokus

Mus

Etikett: länkar-links
Läst 104 ggr
Grodan
2

skillnader mellan råttor och möss ger nya insikter om manligt föräldraskap


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

Genom att ta fasta på en oväntad artskillnad mellan råttor och möss har forskare kartlagt ett system i hjärnan som styr hur hanarna bland dessa djur beter sig när de får ungar. En central komponent i systemet är hormonet prolaktin, som tidigare visats förbereda honan för moderskap. I studien kunde man också styra hur mycket papporna intresserade sig för sina ungar genom experimentella manipulationer.
Pyttelite
0
#1

Hm, hur stor är likheten mellan möss och människor?


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Grodan
1
#2

#1 Jadu… man har egentligen inte valt möss som försöksdjur för att de är så lika människor, utan mest av praktiska skäl. Och hur lika eller olika möss och människor är, råder det olika meningar om. Man måste alltid ta hänsyn till detta vid olika försök och studier. Flera försök på möss har tyvärr inte kunnat appliceras på människor alls, medans flera kunnat… så det är väl en balansgång.


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

Pyttelite
0
#3

#2: Ja gnagare är ”lätta” att föröka men kanske inte alltid så lika oss människor.


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


  • Redigerat 2020-12-12 09:43 av Pyttelite
Grodan
2
#4

#3 Alltså möss är ju väldigt lika människor på många sätt, främst genetiskt, men det går aldrig att skriva över försök på djur till människor.

Jag vet egentligen inte varför man från början valt att driva djurförsök på främst möss. Dvs ursprungligen - vad är eg bakgrunden till att plåga djur? Varför man fortsatt med möss är för att man samlat så mycket info om dem under alla år, för att man har lätt att ta hänsyn till de skillnader och errors som kan uppstå och för att de är hyfsat billiga. Sedan att folk inte heller går man ur huse för att protestera, som om man t ex använder apor, hundar eller katter. Det är fullt acceptabelt att plåga möss för nytta eller nöje eller bara rent smärtsamt onödigt plåga. Folk skiter i möss.

Antar att det blev naturligt att testa olika saker på möss när man ändå hade dem i bur som avelsdjur - studera färger osv. Möss är ju uråldriga husdjur med många tusen år på nacken. Tror att det främst var ett färgavelsintresse som startade fångenskapen. Och det också i de länder där möss dyrkades. Möss med vita inslag eller helvita bringade lycka och tur.


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️

  • Redigerat 2020-12-12 11:41 av Grodan
ariama
1
#5

För labbmössens del så började det hela för drygt 100 är sedan med C.C Little, senare grundare av The Jackson Laboratory. Han var djupt intresserad av den nya kunskapen om Mendels arvslagar och var den förste som tog fram inavlade musstammar.
Jag har för mig att det var han som upptäckte MMTV, han forskade i alla fall bl.a. på cancer, och även på mössens färggenetik.

Det stod i en bok jag haft tidigare att han köpte in möss från en dam i Massachusetts som fångade vilda möss och avlade.

Så labbmössen härstammar från viltfångade möss i USA.

Kunskapen om Mendels arvslagar började slå igenom i slutet på 1800-talet och det förändrade mycket och startade en intensiv husdjurs- och hobbyavel. I England bildades musföreningen med utställningar.
Många nya raser såg dagens ljus bland många arter, hund inte minst.

Mössen fick inte nya raser utan nya färger. (Det beror i grunden på olika genetiska förutsättningar)

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1046/j.1600-6143.2003.00324.x

  • Redigerat 2020-12-12 17:16 av ariama
Pyttelite
1
#6

#5: iIntressant information, tack!


Man motionerar inte för att bli yngre utan för att bli äldre.


Grodan
0
#7

#5 🤍


❤️ Värd 4 mus-ifokus - Välkommen!   <:3 }~~~ ( http://gerodean.se/ecards ) ❤️