Mus iFokus

Mus

Läst 63 ggr
Alessandra ha
0

Vad kan man göra med ensam mus efter burkompisen dött

Då har tyvärr en utav två av mina möss gått bort tidigare under dagen. Ett tillfälle som kom tidigare än vad jag hade önskat då hon bara var 1 år:( Min fundering är då vad jag gör med min andra tjej som nu bor ensam för tillfället. Jag har inga andra möss att lägga in henne med. Tror ni hon överlever förlusten över sin syster och om hon gör det ska jag försöka hitta två andra möss att försöka få in med henne? Såklart kommer jag inte göra detta förens om minst 2-3 veckor ifall syrran dog av virus eller något sånt smittsamt och full urstädning av buren men tror ni hon tar att andra möss kommer in efter att hon bott ensam med sin syster hela sitt liv? Jag vet att jag borde läst på om det här innan en utav de dog men så fort man söker kommer det upp hur man dödar vilda möss så jag har försökt flera gånger utan framgång.

ariama
1
#1

Är hon tam? Gillar hon dig och att umgås? Låt henne i så fall vara med dig lite extra, medan du väntar ut hennes egen hälsa.
Sorg/saknad hör till livet, likaså att det gör ont att se andras sorg.
Något direkt råd kan jag tyvärr inte ge. Du har lite tid på dig att fundera på om du vill skaffa fler möss, och hur du ska göra då.