Mus iFokus

Mus

Etiketter: beteendehälsaskötsel
Läst 685 ggr
Linus-the-bunny
0

Få en rädd mus tam

Hur kan man få en rädd mus tam ( har två jätterädda möss)

Kan en mus bada som en råtta ungefär?

sarae
0
#1

jag har själv haft ett par rädda möss, som blivit tama genom mycket hantering, eller försökt till det. Nu är jag novis på möss, men det kan hjälpa att bara sitta med handen i buren, kasnke med något gott i och själv låta musen utforska och se att du inte är farlig. Och som med de flesta djur, att tvinga sig på ett djur är sällan en bra lösning. Ge dme tid och tålamod helt enkelt

MP160
0
#2

Håller med sarae, handen i buren och låta dom utforska, utan att du tar upp dom i början är ett bra sätt. Du kan tex ta med dig buren, om du nu inte har en megabur eller akvarie eller terrarie, blir ju lite klumpigt, till teven och sitta och titta samtidigt så tiden går lite fortfarande. Blyga möss kan ta en himla tid på sig men ha tålamod, det kommer vara värt det när mössen väl blivit säkra med dig!

Aviendha
0
#3

Kan bara instämma. Lite gotta i handen och låta den vila i burbottnen ett tag. Med vissa går det fortare än med andra, men även om ingen mus kommer ända fram så är varje steg ett steg i rätt riktning. Att sitta och läsa och ha handen där i 10 min om dagen ex. Prata gärna vänligt och glatt när du vistas kring buren, så de även vänjer sig vid hur du låter. Nu är jag inte helsäker på att det fungerar för möss, men det fungerar på många andra djur så jag tror inte det skadar :)