Månadens Mus Oktober!!
Grattis Céline och matte jauchzet!!
Foto & text: jauchzet
Här är min Céline som är min lilla gosemus. Här ligger hon och gosar i luvan på min tröja som hon tycker är väldigt mysigt. Hon tycker väldigt mycket om att ligga i handen och finner sig alltid tillrätta snabbt och börjar tvätta sig, oavsett var hon befinner sig.
Hon är en av de tryggaste möss som jag har träffat och är absolut ingen som stressar upp sig och blir rädd i onödan. Helst av allt vill hon bara ta det lugnt och njuta av livet.
Redan samma dag som vi fick hem henne rymde hon ut ur buren när vi hade den i soffan och började undersöka mig och min sambo istället.
Hon är också toppen att ha hemma i flocken eftersom jag har några möss som är lite nervösare och hon stabiliserar gruppen och får de andra att bli modigare.
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Stort Grattis
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️

Älskar verkligen den här musen och bilden!
Tycker även att musen ser ut att vara så jäkla fin Cinnamonfärgad. Ser fram emot flera foton på tösen!

Grattis hon är verkligen jättesöt!
#2 Hon har en superfin cinnamonfärg, när hon var stor nog att åka så hade jag ångrat mig….men jag hade ju lovat jauchzet så hon fick köpa henne.
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️

Det är så sällan man får se sådana där sötnosar! Så nu måste matte fotta!!!

#5 håller med! Vi vill se fler bilder

Weee! Kul att hon vann! Céline är väldigt enkel att fota för hon sitter still så att det blir bra bilder… Jag kan definitivt slänga upp flera, men jag kanske ska förbereda er på att det här är en tös i XXL-format.
Vet inte varför hon är så tjock! Ingen av de andra tjejerna i flocken är tjocka och hennes syster är smal som bara den.
En go tjej är hon iaf! Vi får väl se till så att du får träffa henne nån gång Anette!

Här finns några bilder, men jag antar att ni sett dem redan: http://mus.ifokus.se/discussions/4d94b349c5c6a775610004a5-herodia-och-cline

Grattis

Grattis! ^^

Tack allihopa!

grattis !
Medarbetare: Yoga & meditation i Fokus
Medarbetare: Stenar i Fokus
Driver http://www.StillaSinnetDegerfors.dinstudio.se
Reiki Master, kristallterapeut, Barnyogalärare

Åååh nemen gud, hon ser ju riktigt dum & go ut

#13 Haha, dum? Hon är nog den smartase av mössen jag har nu!

14# Haha, jo man kan ju inte döma någon över en bild.
Men sjukt söt.

Grattis!!! Verkligen en fin liten tös du har!