Se hit alla! Till Grodan
Mus.iFokus har funnits i 5 år (drygt). Mus.iFokus kom till på Grodans initiativ och arbete - och så har det fortsatt genom åren.
Jag tror att Grodan aktivt sökte efter en plats på nätet där hon kunde starta en kommunity om/för möss, därför att behovet var och är så stort. Kunskapen om mössen är inte utbredd precis, och inte heller fanns den - före Grodans Mus.iFokus - att få tag i, på en enkel och samlad plats.
Att Mus.iFokus finns, betyder så oerhört mycket för MÖSSEN i Sverige!!! Inte bara för oss som gillar att snacka om dem, och som gärna delar kärleken till dem med varandra.
Här på Mus.iFokus finns så många kreativa talanger, så jag tänkte att vi (så många som möjligt av oss) bidrar med en egen tack-bild. Kanske kan vi sedan även rösta fram en vinnarbild?
Så, sätt igång! Gör ett foto, en bild, teckning, kollage, dikt, eller vad-som-helst, för att hedra skaparen av vårt forum, för all hennes kunskap, det snygga upplägget, och hennes eviga tålamod och uthållighet år efter år!!
Här är mitt bidrag:
Naw, din gullrumpa!
Vilken söt bild och vilken söt sak att göra. Tack, amaira, det betyder jättemycket för mig.
Det är sant att jag några år innan jag hittade iFokus försökte bygga upp detta community själv på olika plattformar. Jag blev aldrig nöjd och det fanns inte ett starkt team som stod bakom, som det går på iFokus.
"Gullrumpa"
! Vad vet du om det ???

hehe, du är gullig och rar o har en rumpa… så 
Jag har inte lyckats ta nån fin bild…
Men jag vill iaf tacka Grodan för att hon är toppen och alltid ställer upp när man behöver hjälp! Både jag och mina sjuklingar här hemma är enormt tacksamma!
VÄRLDENS BÄSTA GRODA JU!!!!!!!!!!!!!!!!!! 
KRAMAR
Vilken jättebra idé!!
Känner mig nästan dum att jag inte kom på det själv
Jag träffade Grodan på en husdjursmässa i Vårgårda när jag och yngsta sonen var där för att titta och eventuellt köpa ett husdjur till han.
Vi fastnade båda för mössen som Grodan hade med och visade upp, så att det senare blev möss för våran del är mycket Grodans förtjänst!!
Och som hon brann för dom små djuren, helt fantastiskt
Nu är jag ingen fena på att göra fina bilder, men jag har i alla fall försökt:)
http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Yes! 
Tack vad ni e söta! Ni betyder jättemycket för mig med!

http://anettesmousery.weebly.com/
http://kennel-al-shen.weebly.com
http://minarexkaniner.weebly.com
Medarbetare på mus ifokus❤️
Underbar, Lamina

Awww… Den blinkar inte… Jaja, det vart nog bättre utan en massa blink blink. :p
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
#11 De blinkar visst

Tack magda! 
När vi alla vilsna i världen är,
Och våra små råkar på besvär,
Då vi alla vet vart hjälpen utvinns,
Svaren på Mus.ifokus vi vet finns,
Här har vi de allra raraste djur,
Brand de minsta som sitter i bur,
Vänskap & samhörighet binder oss samman,
Tack vare Grodan den uppskattade mus mamman!
Tack så mycket Grodan!
Utan alla svar & den gemenskap jag funnit här hade jag nog inte haft mina små<3
Inte den bästa av dikter men vad jag nu lyckades knopa ihop i all hast :)
#14 ååh, vilken gullig dikt!
#15 Tack så jätte mycket!
<3
Vilken underbar dikt!
Jag letade mig hit till Mus iFokus för att jag ville ha möss (igen). Iofs hade jag redan varit här inne och sniffat och gjort mig bekant med Grodan när vi spelade transformice. Men så kom jag hit och sökte möss, och Grodan var dum och sa att jag inte borde skaffa några.
Men det blev möss ändå, jag kunde inte lämna den lilla dräktiga zoomusan där i djuraffären. Då var Grodan ännu dummare och sa att jag inte skulle ha stöttat djuraffären. (vilket hon iofs "bad om ursäkt" för i pm). Sen hände det sig som så att den ena av musans söner dog och jag ville skaffa sällskap till hans bror. Då var Grodan där igen och var dum och sa att jag inte borde. Jag älskar Grodan för att hon hela tiden är så dum! 
Haha, så är det faktiskt. Jag har lärt mig mer om musägande på bara några månader här på Mus iFokus än vad jag lärt mig om råttor efter 3 år på olika råttforum. Och jag känner mig så mycket mer välkommen och uppskattad här. Och Grodan är en underbar människa som värnar om både mössen och deras ägare och alltid har råd att komma med. Och på nått vis lyckas hon alltid säga vad hon tycker utan att såra någon. ^.^
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?
Ååhhh ni är underbara allihopa!! Ljuvliga bidrag, både bilder, dikt, och text. Sitter här och ler med hela ansiktet! 
#17 LOL, tack för att du tycker om mig fast jag är så dum
#18 jag med
#19 Nej, för att du är så dum. 
//Lamina
Before we work on artificial intelligence, why don't we do something about natural stupidity?